رتبه بندی این آیتم
رتبه 4 در 3 رای

از وقتی گوگل اطلاعیه داد که گواهی­های امنیتی یا SSLها رو هم بعنوان معیار برای رتبه بندی سایتها در نظر میگیره، بحث SSL داغ شد. مالکان سایتها برای گرفتن گواهی امنیتی به صف شدند تا نکنه یه وقت روی صفحه نتایج پایین بیفتند. ما هم از زمان اون اطلاعیه، داریم موقعیت وب سایتها رو بررسی میکنیم تا ببینیم این قضیه چه تأثیری روی کسب و کارهای کوچیک داره.


 

گواهی SSL چیست؟

SSL مخفف عبارت انگلیسی برای لایه سوکتهای امنیتی است و یک نوع گواهی برای اکانت هاستینگ و فایلهای وب سایته. این گواهی اطلاعات وب سایت رو مخفی میکنه و به این طریق اکانت هاستینگ رو امن نگه میداره. شاید موقعی که یه چیزی آنلاین میخرید یا با وارد کردن رمز عبور و نام کاربری، وارد وب سایتی میشید، متوجه یه قفل کوچولو کنار مرورگرتون شده باشید. وجود این قفل یعنی این سایتی که باز کردید، گواهی SSL داره و اطلاعاتتونو مخفی نگهمیداره.
شرکت های مختلفی گواهی های SSL عرضه میکنند؛ کافی روی گوگل عبارت "گواهی SSL" رو سرچ کنید تا گوگل براتون انواع شرکتهای ایرانی صادر کننده این گواهی رو لیست کنه. قیمتهای این گواهی ها بسته به چیزهایی که پوشش میدن متفاوته. مثل بیمه میمونه، سطح پوشش دهیش بستگی به اطلاعاتی داره که میخواهید ازشون محافظت بشه.

یه وب سایت چقدر باید امن باشه؟

وب سایتهای فروشگاهی که اطلاعات کارت بانکی مشتریهاشونو میگیرن، حتی اگه کارت با پردازشگر پرداخت پردازش بشه باید امنیت داشته باشند، چراکه اطلاعات مشتری روی وب سایت ذخیره میشه.
وب سایتهایی که کاربرهای دائمی دارن، چون اطلاعات کاربرهاشونو روی وب سایت ذخیره میکنند، باید گواهی SSL داشته باشند تا از این اطلاعات محافظت بشه.
اگه وب سایتتون بخش عضویت داشته باشه و مثلا عضویت در خبرنامه یا کلاس های آموزشی، این اطلاعات هم در سایت ذخیره میشن و نیاز به گواهی SSL دارند.
مشتریهای عمده فروشی که لیستشون روی وب سایت ذخیره میشه هم باید گواهی امنیتی داشته باشند.
وب سایتهایی که برای کاربرهاشون امکان ورود به وب سایت فراهم کردند، چون شما اطلاعاتی رو پشت اون بخش ورود پنهان کردید، باید یه SSL داشته باشند.
دنبال الگو میگردید براش؟ قانون کلی اینه که اگه گوگل حس کنه شما اطلاعاتی روی وب سایتتون ذخیره کردید، ازتون گواهی SSL میخواد.

واقعیت SSL

وقتی شما SSL بگیرید، فقط برای یک URL خاص خواهد بود نه برای کل سایت.
در حال حاضر HTTPS خیلی ضعیفه و فقط روی کمتر از 1% از عبارتهای جستجو شده در جهان اثر میذاره.
این گواهی شامل همه نوع سایتی میشه، صرف نظر از اینکه فروشگاه باشند و سبد خرید داشته باشند یا نه.
اهمیت این گواهی، نه به لحاظ افزایش رتبه، بلکه از نظر هشدار مرورگره که گوگل به بازدیدکنندگان سایتتون خواهد داد و ترافیک سایتتونو با این کار نابود میکنه.

مزایای SSL

تراکنش امن
اطمینان کردن مشتریها به سایت
کسب رتبه گوگل بیشتر
امنیت
راحتی
الآن دیگه همه عادت کردند که وقتی سایتی میسازند یا ثبت میکنند، امنش هم میکنند و به امنیتش فکر میکنند، اما دقت کنید، اصل اینه که قبل از هر کاری و هر تغییری سایت رو امن کرد. اولویت با امنیته.

تبدیل کردن سایت به یک سایت دارای SSL

سختش نکنید. اصولا الآن همه لینکهایی که به سایت شما میرسن، شبیه http://www.domain.com هستند و ما میخواهیم این رو به https://www.domain.com تبدیل کنیم. شما که نمیتونید از همه وب سایتهایی که یه لینک از شما روی سایتشون دارن بخواهید لینک رو تغییر بدن. پس باید این کارها رو بکنید:
1- یه ریدایرکت بسازید تا وقتی مردم روی لینک http کلیک میکنند، به لینک https ریدایرکت بشن. این کار رو باید متخصصان وب از طریق فایل htaccess که روی سرورتونه انجام بدن، چون یه کار تخصصیه.
2- همه لینکهایی که روی وب سایت دارید باید امن یا ثابت بشن تا به صورت امن دیده بشن. این مرحله هم تخصصیه. لینکهایی که روی وب سایتتون هستند ممکنه به هر جایی باشند.
3- امنیت اتصال رو تست کنید تا مطمئن بشید همه کارها درست انجام شده باشه.
اگه سوالی درباره گواهی SSL دارید میتونید با دارکوب تماس بگیرید و سوالتونو بپرسید.دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد